Reumatologia – raport otwarcia

Szanowni Państwo,

nie trzeba obecnie nikogo przekonywać, że zmiany w systemie ochrony zdrowia są konieczne i wynikają nie tylko z wieloletnich problemów opieki zdrowotnej w Polsce, ale są też nieuchronną konsekwencją postępu w zakresie diagnostyki i terapii praktycznie we wszystkich dziedzinach medycyny.

Rolą konsultanta krajowego w każdej dziedzinie jest dostrzeżenie jej potrzeb zarówno tych palących, do rozwiązania od zaraz jak i takich, które mogą być rozwiązane w niedalekiej przyszłości. Konsultant powinien również stanowić pomost pomiędzy środowiskiem lekarzy specjalistów oraz urzędami państwowymi dedykowanymi ochronie zdrowia zarówno od strony legislacyjnej, jak i finansowej.

Abym mogła podołać temu zadaniu wstępnie oszacowane zostały problemy reumatologii i nakreślony został plan poprawy sytuacji, tak bym podejmując się zadań konsultanta krajowego miała wskazówki do dalszego działania.

W tym celu powołałam zespół doradczy złożony z osób powiązanych zarówno z częścią kliniczną, jak i zarządzającą w obszarze reumatologii i powstał oddawany właśnie w Państwa ręce raport, który stanowi niejako otwarcie mojej kadencji.

Mam nadzieję, że publikacja ta przybliży czytelnikom problemy współczesnej reumatologii, będzie interesująca i inspirująca. Jednocześnie dziękuję wszystkim autorom za dotychczasowy wkład pracy i liczę na dalszą współpracę. Zachęcam też wszystkich zaangażowanych w poprawę sytuacji polskiej reumatologii do kontaktu i współdziałania. Zachęcam do lektury, współpracy i polemiki.”

prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, 
Konsultant krajowa w dziedzinie Reumatologii

Mamy przyjemność oddać w Państwa ręce dokument „Reumatologia – raport otwarcia”, który został opracowany w grudniu 2021 roku przez Zespół Ekspertów:

  • prof. dr hab. n. med. Brygidę Kwiatkowską
  • prof. dr hab. n. med. Marię Majdan
  • dr hab. n. med. Joannę Makowską, prof. UM
  • dr n. med. Marię Maślińską
  • dr. n. med. Marka Tombarkiewicza


RAPORT

24 stycznia, 2022